Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv 

Uudised
24/04/2017 10:29  
Muhu fännid kogunesid reedel linnusepäevale
 Allikas: Meie Maa
Reede õhtupoolikul maalinnal aset leidnud Muhu linnuse päev osutus meeleolukaks, alates meenutusega ajaloole ning kulmineerudes ühisretkega linnusele, kus õhtu lõppes vägeva tulesõuga.

Sellisel kujul toimus Muhus linnusepäev esmakordselt, märkis valla arendusnõunik Annika Auväärt. “Maalinnal pole aastaid enam midagi toimunud – viimane üritus oli mitmekümne aasta tagune jaanituli,” rääkis Auväärt, kelle sõnul tekkis linnusepäeva mõte koostöös Muhu muuseumiga möödunud aasta lõpul.
Et üritus just nüüd korraldati, tõukub Auväärti sõnul asjaolust, et tänavu 3. veebruaril möödus juba 790 aastat muistse vabadusvõitluse viimasest, Muhu maalinnal peetud lahingust.

“Kahjuks lõppes see küll siinsete inimeste lüüasaamisega, kuid oli märgiline, sest teadaolevalt andsid teised Saaremaa linnused juba võitluseta alla ning mujal vastupanu ei osutatud.”

Muhu linnusest ja maalinna ajaloost rääkis, osalt ka Henriku Liivimaa kroonikale tuginedes Eesti arheoloog ja Tartu ülikooli õppejõud Ain Mäesalu, keda oli tulnud Liiva raamatukokku kuulama umbes paarkümmend huvilist.

Torupilli saatel maalinnale

Hilisemale maalinna-üritusele kogunes 50-60 ringis inimesi. Eemu veski juurest suunduti tõrvikutega Leana Vapper-Dhoore torupillimängu saatel rongkäigus Muhu linnusesse, kohal olid ka kaitseliitlased, vallavanem, volikogu esimees ja hulgaliselt teisi huvilisi.

Spetsiaalselt ürituse tarbeks tehtud 5-eurose maalinnaraha soetamise kaudu said kõik soovijad võimaluse toetada tulevasi maalinnal aset leidvaid üritusi. Auväärt avaldas lootust, et ka linnusepäeva traditsiooni on korraldajatel kavas jätkata.

Tulevaste koosviibimiste tarbeks pandi kõrvale kuskil 60 eurot. Kes reedel maalinna raha osta ei jõudnud, saab seda edaspidi teha Muhu muuseumis.
Reede õhtust osutus üheks meeldejäävamaks Ain Mäesalu esinemiste finaal maalinnal, kus mees demonstreeris oma 14. sajandi lõpust pärineva püssi koopial kõige ehedamal moel, kuidas tol ajal pauku tehti.

Soov teha enamat

Auväärt mainis uutest üritustest kõneldes, et kuigi maalinnal on siiani püütud tagada elementaarne heakord – takistada võssakasvamist ja tagada ligipääs linnusele, soovitakse tegelikkuses ära teha rohkem. Näiteks tahetakse maalinn muuta pimedal ajal valgustatuks, et see möödasõitjatele kenasti silma jääks.

Suuremad plaanid on kavas ellu viia maalinnade ühisprojekti raames, milleks on jõud koondanud peale Muhu veel seitse Saaremaa omavalitsust. Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest taotletakse miljonit eurot ning ühistaotlus tahetakse veel selle aasta teises pooles EAS-ile ära esitada.

Muhu linnuse atraktiivsemaks muutmise kava keskseks ideeks on sõjatemaatika ning maalinna lähedusse rajatavate atraktsioonide kaudu soovitakse just pereturistidele uut ja huvitavat pakkuda.

Elitec Free