Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv


Uudised
18/06/2019 08:59  
Muhus avati loodusrada
 Allikas: Meie Maa
Eile avati Muhus Piiri külas LEADER rahastusmeetme toel loodud loodus- ja õpperada, mis on mõeldud nii õppekäikudeks, juhendatud matkadeks kui iseseisvaks läbimiseks.
 

Endise Nõukogude Liidu sõjaväebaasi ja nüüdseks riigimetsa majandamise keskusele (RMK) kuuluval alal asuva loodusraja haldaja on MTÜ Õpituba.

„Mõtteid oli juba varem, kuid eelmise LEADER-programmi käigus saime rahastuse. Praeguse etapini on aega kulunud peaaegu kaks aastat,“ ütles MTÜ Õpituba juhatuse liige ja Muhu loodusraja eestvedaja Triin Vokk.

„Koristustöödel oleme kasutanud kogukonna abi,“ seletas Vokk, kelle sõnul on alalt ära viidud vähemalt tonni jagu okastraati ja sadu endise krossiraja aegseid rehve. Loodusrada on nii eesti- kui ingliskeelne, kuid siiski mõeldud eelkõige kohalikele. „Meie huvi on, et kooli- ja lasteaialapsed siia loodust õppima tuleksid ja õpetajad seda kasutaksid,“ sõnas Vokk. Raja eestvedaja ootab õpetajatelt ning raja kasutajatelt märkusi ja kommentaare, et järgmisi samme paremini planeerida.

Muhu loodusrada on võimalik läbida vastavalt soovile kas ühe- või kahekilomeetrisena ja on mõeldud pigem jalgsi läbimiseks. „Jalgrattaga on siin küll võimalik, kuid väga ekstreemne sõita“ hoiatas Triin Vokk.

Loodusrajal on üles pandud infostendid ja igal teavet umbes kümne erineva linnu-, taime- või putukaliigi kohta. Uuenduslik lähenemine on stendidel olevad QR-koodid, mille abil huvituja hõlpsasti lisainfo saamiseks loodusraja kodulehele suunatakse. Koodi kasutamiseks on vajalik nutitelefoni ja vastav äpp alla laadida.

Muhu loodusrajalt ei puudu harjutusrada ka koertele. „Infostendil on olemas asendiskeem ja kodulehel on videod, kuidas teha,“ ütles loodusraja eestvedaja Triin Vokk ja lisas, et ei ole mujal Eesti loodusradadel taolisi juhistega harjutusõpetusi näinud.
„Üldiselt minnakse loodusradu tegema looduskaunitesse kohtadesse. Siia aga on inimene tugeva jälje jätnud. Üritame seda jälge natuke vähendada ja anda loodusele tagasi,“ selgitas eestvedaja Triin Vokk.

Lisaks loodusele näeb rajal ka erinevaid endisi militaarehitisi. Märkimisväärseim on kaheksakümnendate alguses rajatud raudkonstruktsiooniga angaar, milles muuseumitöötaja Kadri Tüüri sõnul hoiti tuumalõhkepeadega rakette. „See angaar oli piiritletud üheteistkordse okastraataiaga ja siin kompleksis valvatuim ehitis,“ selgitas Tüür.

Muhu loodusraja aladel asub veel mitmeid endise sõjaväebaasi raudbetoonehitisi. „Nende angaaride ja pommivarjendite laearmatuurideks on kasutatud Läänemaalt üles võetud raudteerelsse,“ teadis Kadri Tüür rääkida.

 


Elitec Free