Eesti English Русский
«
»

Järgmised sündmused Sündmuste arhiiv


Uudised
02/10/2019 08:28  
Muhu südames anti üle roosiaed
 Allikas: Meie Maa
Muhu valla sünnipäeva ja Eesti Vabariigi 100 aasta juubeliga seoses anti eile kõikidele muhulastele Liiva pastoraadis üle kõigi muhulaste ühine kingitus – roosiaed Muhu südames.
 

Muhu pärandikooli algataja Inna Ligi sõnul on roosiaia rajamise protsess olnud pikk ja selle jooksul tehti ära suur töö.

“Kõik sai alguse Muhu valla ja Muhu kiriku koguduse ühisest koolimaja ja kiriku ümbruse avalikust haljastusprojektist. Paar aastat tagasi hakkasime kunagise kooliaia, mida ei oldud aastakümneid enam kasutatud, kohale rajama roosiaeda,” meenutas Ligi.

Muhu pärandikooli projekt rajada hiliskeskaegses stiilis iluaed koos viljapuuaiaga esitati EV100 sünnipäevakingituste konkursile ja osutus üheks nendest, mis sai täiemahulise toetuse summas 14 800 eurot. Ülejäänud rahastus hangiti erinevate projektide ja toetusmeetmete kaudu.

Paekivimüüritise koolituse raames valmisid paekivist murupingid, kus ümberringi on paekivimüüritis, mille sisse on istutatud muru. Murupinkidel on visuaalsed tammepuust seljatoed, mille peale on lõigatud kõigi 52 Muhu küla nimed. Kokku sai selliseid pinke neli. Visuaalsed seljatoed valmistas kohalik Muhu puutöömeister Janek Vapper. “Kõik sündis ühise töö käigus ja mõttes kaasa elajaid oli kindlasti rohkem. Väga suure töö tegi ära Muhu Varahaldus platsi ettevalmistamise ja käiguteede rajamise näol,” rääkis Ligi.

Iga küla kohta roos

Aias kasvavad roosid hangiti nii, et iga Muhu küla ostis oma roosi, mis aeda maha istutati ja nii sai neidki 52. Roosiaia lääneküljes on kadakalattidest võresein, mille taha tulevikus tekib kompostiväljak. Võreseina najale on tänaseks osaliselt istutatud tokkroosid – vanad tuntud talulilled. Neid tuleb juurde, osaliselt seemnetena ja osaliselt tuleval kevadel taimedena.

Tulevikus leidub aias kindlasti ka teisi lilli, samuti dekoratiivseid köögivilju ja maitsetaimi. Kahes kohas on aias tammeplankudest kastides kõrgpeenrad, kuhu on taimed juba osaliselt istutatud. Aeda on toodud vesi ja elekter, mõlemat läheb aednikul tulevikus vaja.

Elektrivarustus võimaldab edaspidi roosiaias korraldada ka erinevaid üritusi. Millised need olema saavad, seda peab Inna Ligi sõnul näitama aeg. “Küll õiged asjad õigel ajal üksteist üles leiavad. Aias on ka lagedamaid kohti, kus saaks korraldada näiteks tantsulisi üritusi,” leidis Ligi.

Kohalik looduslik materjal

Kui algselt oli Muhu roosiaia projekti arvestuslik kogumaksumus 35 680 eurot, siis kokku tuli see kätte veidi odavamalt, seda suuresti tänu vabatahtlikule tööle.

Roosiaia rajamisel on kasutatud ainult kohalikku looduslikku materjali, põhiliselt tamme, kadakat ja paekivi. Aia rajamise käigus likvideeriti sinna neljakümne aasta jooksul tekkinud prügimägi. Talve jooksul tahetakse läbi mõelda ka küsimus, kes tulevikus aeda hooldama hakkab.

“Loodame, et vald aitab niitmisega ja oleme ka mõelnud, et tulevikus võiks iga külastaja aia käiguteedelt ära noppida näiteks kümme umbrohutaime ja viia need kompostihunnikusse. Korraldatavad üritused ja kontserdid aitaksid katta tegevuskulusid. Kindlasti leiame ka inimese, kes rooside ja teiste taimedega tegelema hakkab,” usub Inna Ligi.

Kõigile kasutamiseks avatud

Roosiaed on avatud kõigile huvilistele avalikuks kasutamiseks ja selle külastamise eest raha ei küsita.

Muhu vallavanemale Raido Liitmäele meenusid seoses eile üle antud roosiaiaga esimesena samas kohas koolipõlves tehtud aiatööpäevad. Vallavanemat rõõmustas, et vahepeal väga räämas ja mahajäetud koht on nüüdseks saanud uue ja kauni näo.

“Muhu roosiaed on heaks näiteks, kuidas paljude asjade ärategemiseks ei pea olema paks rahakott, oluline on tahe, pealehakkamine ja tublid eestvedajad, siis saavad ära tehtud ka suured asjad. Sellise asja ühiskondlikus korras ettevõtmine ja läbiviimine on ääretult tubli tegu,” ei olnud vallavanem kiidusõnadega kitsi.

Liitmäe sõnul oli eilne roosiaia üleandmine Muhu rahvale ühtlasi ka märgilise tähendusega, kuna juhatas sisse Muhu valla juubeliaasta – 1. oktoobril 2020 saab Muhu vald 30-aastaseks.

Muhu roosiaia projektijuht on maastikuarhitekt Sulev Vahtra. Projekti koostas Koppel ja Koppel Arhitektid OÜ maastikuarhitekt Liis Koppel. Muhu pärandikoolil aitasid ettevõtmist ellu viia Muhu vald, Muhu kiriku kogudus, kohalikud ettevõtjad ja toetajad.


Elitec Free